top of page
Book1_25.png

Соціоніка для письменників:
вибудова персонажної системи

Майстерклас Сергія Гаврилова

14 грудня, 19:00–20:00 (за Києвом)

Що таке соціоніка?

Соціоніка — це теорія психологічних типів, яка допомагає зрозуміти, як люди сприймають світ, ухвалюють рішення та взаємодіють з іншими. Для письменників — це скарбниця ідей для створення глибоких унікальних персонажів. Метод розробила литовська вчена Аушра Ауґустінавічюте у 1970-х роках, спираючись на роботи Карла Густава Юнга.

Соціоніка пропонує шістнадцять типів особистості залежно від того, яка функція в сприйнятті світу та поведінці основна: логіка, етика, інтуїція чи сенсорика. А також як саме проявляється ця функція — екстравертно (назовні) чи інтровертно (вглиб себе). Кожен із шістнадцяти типів має свої особливості характеру та прояву у світ. Також усі типи взаємодіють один з одним за певними законами. Наприклад, персонажі мають схожі цінності та погляди, що сприяє гармонії, але можуть відрізнятися в методах досягнення цілей. Такою парою персонажів є Герміона Ґрейнджер та Рон Візлі.


Вона — логіко-інтуїтивний інтроверт, «Аналітик». Любить правила, цінує тверді факти, систематизує знання, прагне справедливості. Дуже впорядкована та педантична. Він — сенсорно-етичний інтроверт, «Миротворець». Цінує комфорт, емоційний, товариський, діє за настроєм, не завжди відповідальний.


Пам’ятаєте, як вони сварилися на початку? І чим усе закінчилося.

Як працює соціоніка в письменництві:

1

Цілісна цікава особистість. Соціоніка допоможе створити реалістичного героя, що думатиме та діятиме як цілісна особистість. Як? По-перше, навіть самі назви типів — «Завойовник», «Винахідник», «Актор», «Аналітик» та інші багато про що свідчать. По-друге, їхні характеристики диктуватимуть особливості темпераменту й поведінки, а також маленькі слабкості й недоліки вашого героя. Наприклад, ви хочете, щоб ваш персонаж любив фастфуд. «Аналітик» купуватиме щось класичне й завжди в одному місці — французький хотдог на WOG чудово підійде. Він не про сумнівні експерименти. А от «Винахідник» мінятиме інгредієнти в шаурмі під себе, додаватиме соуси, легко їстиме в незнайомих місцях. Соціоніка дуже полегшує життя, коли треба прописати другорядного персонажа, адже переважно головних героїв ми уявляємо добре, а на другорядних звертаємо менше уваги.

2

Дізнатися щось про себе як про автора. Тестувати себе нескладно. Зазвичай тест містить 52, 72 або 200 (для фанатів цієї справи) запитань. Тести викладено у вільному доступі. Прочитайте про тип, що притаманний саме вам. Якщо ви бачите багато збігів з вашою поведінкою та сприйняттям світу, поставте собі запитання: а що це дає мені як автору / авторці? Наприклад, ваш тип — «Романтик». Ви мрійливі, чутливі, орієнтовані на внутрішній світ, маєте розвинену інтуїцію. Що це дасть вашим текстам? Інтимність, легкість, здатність говорити про почуття, помічати деталі, естетизувати дійсність, працювати з фентезійним або історичним сетингом. Одночасно вам складно з рутиною, незаписані ідеї миттєво зникають, може з’являтися сором, коли потрібно проявлятися, читати чи публікувати свої тексти.

3

Робота з групою персонажів. Ви коли-небудь помічали, як пасують одне одному персонажі в хороших серіалах? Чому нам не набридає ціле відділення лікарні, велика родина, поліційний відділок тощо? Бо герої там нехаотично взаємодіють один з одним. Вони утворюють пари якраз за законами соціоніки. Так, усім відоме кліше, коли детектив / лікар / науковець, що за соціонікою є «Винахідником» або «Завойовником», приходить до свого боса «Хранителя» та вимагає порушити правила, то що робить бос? Він звільняє / усуває від справ. Бо він може реагувати лише так. Що робить герой «Завойовник»? Він учиняє по-своєму, звісно. Усе це чудово знають сценаристи.

4

 Аналіз класики та бестселерів. Коли ми аналізуємо, ми вчимося в найкращих. Наприклад, серіал «Друзі». Як його зроблено з погляду соціоніки? Шість персонажів, шість типів, що постійно впливають один на одного. Рейчел Грін — «Політик». Вона харизматична, товариська, цінує комфорт і вміє впливати на тих, хто її оточує. Її взаємодія з Росом («Аналітик») — це яскравий приклад ревізійних стосунків. Такі взаємини можуть бути напруженими через підсвідомий контроль, який Рейчел чинить на Роса. Він розумний, допитливий і орієнтований на логіку, але часто стикається з непорозуміннями через різницю в підходах з Рейчел.

5

Створення ненадійного наратора. Як створити героя, який наче все говорить правильно, але є відчуття що йому не можна довіряти? Узяти один соціонічний тип і змусити його говорити словами іншого. Наприклад, «Актор» починає повчати й апелювати до логіки — і одразу здасться, що він маніпулює, щось приховує, адже зазвичай він схильних діяти емоційно й ексцентрично.

Book4_58.png

Хочете опанувати цю систему та використовувати для свого рукопису чи сценарію?

На майстеркласі поговоримо про таке:

✔️ як визначити психологічний тип персонажа;
✔️ як вибудовувати стосунки між персонажами на основі соціонічних моделей;
✔️ як створювати глибші конфлікти й динаміку;
✔️ як збалансовувати персонажну систему за соціотипами.

Створювати персонажів, що природно виконуватимуть багато функцій у вашій історії, можна за законами соціоніки. Адже в сильній історії — усе як у житті. І вигадані герої будуть стосунки залежно від свого характеру, досвіду, психічних особливостей.

Лектор

_IMG_20230405_102539.png

Сергій Гаврилов

Сценарист, режисер анімації, викладач, письменник, креативний продюсер, медіадизайнер.

​​

Викладач сторителінгу та сценаристики. Архітектор книг у ВД «ОРЛАНДО». Автор і співавтор понад тридцяти виданих книг, серед яких «Всі крапки над “І”сторією. Сторітелінг для письменників, сценаристів та блогерів», серія «Райдугони». Сценарист міжнародного анімаційного серіалу Woof and Joy та багатьох телевізійних і цифрових проєктів.

  • Facebook
  • Instagram

Коли, де й о котрій?

Коли: 14 грудня, субота.
Час: 19:00–20:00 (за Києвом).
Формат: зум.

Вартість: 600 грн.

​​

Для учасників METHOD WRITING CLUB — БЕЗКОШТОВНО.

Щоб долучитися до події, заповніть форму реєстрації!

До зустрічі в суботу!

Book_19.png

Зареєструватися на МК та сплатити зараз

Будь ласка, заповніть коротку форму реєстрації:

Дякуємо за замовлення.

Book4_64.png

Покращуємо
письменницьку майстерність і створюємо якісну українську літературу разом

bottom of page