к не дивно, інформацію про один із найбільших сайтів для письменників та читачів Wattpad знайти нелегко. Щойно ви введете пошуковий запит на зразок «Wattpad заснування» або «Wattpad власники», отримаєте сотні посилань на твори, розміщені на платформі Wattpad, у назві котрих є слова «заснування» або «власники», та ще й кількома мовами. Творів там стільки, що навіть якщо ви читатиме по одному на день, вам знадобиться 2 млн років, аби прочитати наявні. А тим часом щодня додаватиметься іще по 65-100 тисяч нових.
За 15 років свого існування Wattpad перетворився на окремий всесвіт, де майже 100 млн читачів та авторів проводять 400 млн годин щомісяця.
Що таке Wattpad?
Проєкт Wattpad з’явився у 2006 році в канадському Торонто. Його створили Allen Lau та Ivan Yuen. Найбільші зусилля засновники проєкту направили на формування спільноти авторів і читачів та створення мобільного додатку. Вже у 2009 році були випущені додатки для iPhone, iPad, Android і навіть BlackBerry, тоді ж платформа дісталася першої помітної вершини — 5 млн завантажень додатка Wattpad.
Зараз Wattpad позиціонує себе як «найбільша в світі соціальна платформа для історій». На ній можна читати твори інших користувачів, розміщувати власні, брати участь у літературних конкурсах, подавати свої твори на відбори для екранізацій або для виходу друком. Проєкт також обріс кількома власними нагородами та навіть окремими нішевими мобільними додатками, наприклад, «After Dark» для еротичної й романтичної прози «18+».
Яка вона, дорога з ютубу в літературу? Зазирніть в «YOUTUBE-РЕВОЛЮЦІЯ: ПИСЬМЕННИЦЬКІ ДОСЯГНЕННЯ БЛОҐЕРІВ ТА РЕЦЕПТИ ЇХНЬОГО УСПІХУ»
50 відтінків фанфіку
До появи знаменитої серії еротичних романів Е. Л. Джеймс видавничий світ вважав, що фанфік виконує дві основні функції: гуртує фанатів оригінальної книги, підтримуючи постійний інтерес до творчості автора, тим самим забезпечуючи продажі наступним книгам, сиквелам чи приквелам; а також дозволяє опосередковано виміряти популярність тих чи інших книг і серій серед найактивніших читачів. Роман «50 відтінків сірого» перекроїв цю систему. Те, що починалося як фанфік на сагу «Сутінки» Стефані Маєр на одному із фанфік-вебсайтів, стало самостійним бестселером та однією з найприбутковіших екранізацій у світі (касові збори трилогії перевищили $1 млрд). Відтоді до чотирьох найпопулярніших категорій фанфіків — «Гаррі Поттер», «Сутінки», «Володар перснів», «Персі Джексон» — додалася і окрема категорія «50 відтінків», по суті, це вже фанфік на фанфік.
А для видавців ця серія стала пропуском у зовсім інший світ: світ, де майбутню популярність книги можна передбачити фанфік-рейтингами, де ключовим фактором у прийнятті рішення про видання книги є не прогноз продажів, а ризики судових позовів від видавців оригінальної книги і робота юристів та редакторів, які відкоригують рукопис, максимально віддалять його від оригіналу, але не порушать сюжетну лінію.
Ласий шматок
Кілька років тому англомовними книжковими ринками ширилися чутки про те, що Wattpad ось-ось придбає хтось із «Великої п’ятірки». Так узагальнено називають п’ять найбільших комерційних видавців світу — Penguin Random House, Hachette, HarperCollins, Macmillan та Simon & Schuster. Угода видавалася настільки стовідсотковою, що топменеджмент того видавництва з останніх сил відбивався від настирних запитань журналістів та колег по цеху. Стверджували, що покупцеві однаково важливі дві складові потенційної угоди. Першою із них була можливість отримати ранній доступ до потенційних бестселерів. Але ж на платформі Wattpad розміщуються мільйони творів, за тогочасними даними 2014 року, автори щодня завантажували на Wattpad понад 64000 творів. То як знайти серед них потенційний бестселер? А ось і друга складова: у Wattpad потужний алгоритм аналізу творів. Штучний інтелект переглядає статистику відвідування кожного твору, аналізуючи безліч параметрів: чи дочитують твір до кінця, як швидко, чи шукають інші твори цього ж автора або сиквели. Дійшло до того, що штучний інтелект навчився показувати редакційній команді Wattpad, який розділ конкретного твору варто переписати, тому що на його прочитанні згасає інтерес читацької аудиторії. Тобто мова йшла не лише про абсолютні показники і рейтинги найпопулярніших творів, а й про полегшення життя редакторам і маркетологам, які опікуватимуться майбутнім бестселером.
Зрештою найгучніша угода книжкової галузі не відбулася. А за кілька років, на початку 2021 року, платформу Wattpad за космічну суму $600 млн придбав корейський інтернет-гігант Naver.
Naver є найбільшим пошуковим інтернет-сервісом Південної Кореї та власником діджитал видавництва коміксів Webtoon. Відповідно, і підхід до інтеграції бізнесів у Naver разюче інший: Naver зацікавлений, у першу чергу, в активній глобальній аудиторії Wattpad. Тому ця угода покликана об'єднати 90-мільйонну спільноту Wattpad із понад 70 мільйонами активних користувачів Webtoon. В офіційних заявах це об’єднання називають розмитим терміном «спільна екосистема», однак вже ясно, що Webtoon візьме на озброєння досягнення штучного інтелекту Wattpad, який якраз вчиться локалізувати рекомендації для користувачів залежно від регіональних особливостей. Своєю чергою, Wattpad точно запозичить елементи надуспішної корейської моделі монетизації Webtoon.
Як автору заробити?
Насправді масштаб Wattpad — річ вельми відносна. Загальна кількість творів, розміщених на платформі, невпинно наближається до відмітки 700 млн, однак лише 1500 із них виокремилися в повноцінні самостійні твори і вийшли друком у видавництвах, а деякі з них згодом були екранізовані (навіть на Netflix). Це 0,0002%. А з іншого боку, саме 1501-а книга може стати новим світовим бестселером із багатомільйонними накладами і перекладами на десятки мов.
Що ж робити автору, який не згоден чекати на золотий квиток до традиційної книжкової індустрії? Засновники Wattpad не могли обійти стороною глобальний тренд на підтримку митців та представників креативних індустрій. Але якщо інші великі онлайн платформи акцентують на фактові оплати за доступ до твору (за аналогією з покупкою електронної книги), то Wattpad грає тонше.
У своїй комунікації Wattpad намагається наблизитися до платформ фінансової підтримки на зразок Patreon: рубрику Paid Stories у Wattpad позиціонують як «відповідь на запити читачів, які хочуть підтримати авторів грішми». Це обмежена кількість творів, доступ до яких можна купити або повністю, або за окремими розділами. З іншого боку, схоже, що ця модель співпраці дійсно поки не є ключовою для платформи, бо оплати проводяться через акаунти користувачів у App Store чи Google Play. А це означає, що суми платежів ще не досягли обсягів, коли платформі Wattpad вигідно обзавестися власним інтегрованим платіжним сервісом (або ж це стане завданням для «спільної екосистеми», яку обіцяють вибудувати Wattpad та корейський інвестор Naver).
Зазирнемо у майбутнє
Уже відомо, на яких спільних з корейським інвестором проектах Wattpad зосередиться у найближчому майбутньому.По-перше, анонсовано запуск Wattpad Webtoon Studios для екранізації найкращих творів з платформи (і серіали, і фільми). ЗМІ пишуть, що в роботі студії уже сотня потенційних сценаріїв.По-друге, під потреби корейського діджитал видавництва Webtoon було створено імпринт Webtoon Unscrolled. Він видаватиме найпопулярніші графічні романи Webtoon у паперовому форматі. Перші книги з’являться на полицях книгарень та магазинів уже восени 2022 року. Найцікавішою серед них є серія коміксів «Tower of God»: на її оновлення у електронному форматі підписано майже 3 млн читачів, а загальний показник кількості прочитань перевалив за 4,5 мільярда разів. У цього комікса вже є власна мобільна гра, повна лінійка фігурок-іграшок, а також аніме, що транслюється у телеефірі Південної Кореї, Японії та США.
Для нас же куди цікавіше, що почала розвиватися українська версія Wattpad. На сьогоднішній день за тегом «українською мовою» можна знайти 331 історію, за тегом «Ukrainian» — 173, за тегом «українське» — іще 62 історії. Це і детективи, і романтична проза, і поезія, і пригодницькі чи історичні романи. Україномовна локалізація самого функціоналу платформи поки залишає бажати кращого — надто багато орфографічних помилок і невідповідностей, — але для українських користувачів вона встановлена за замовчуванням і покликана одразу ж демонструвати, що для приєднання до спільноти Wattpad англійська мова вже давно не є обов’язковою. А чим успішніше штучний інтелект Wattpad розвиватиме алгоритми підбору рекомендованих книг, тим більше користувачів залишатимуться на платформі надовго.
Comments