top of page

У МЕРЕЖІ ТА НА ПАПЕРІ: ТОП-7 НАЙВПЛИВОВІШИХ ВИДАВНИЦТВ СВІТУ

Фото автора: Соня ЮрченкоСоня Юрченко

Літературний портал Reedsy blog склав список найпотужніших видавництв у 2020 році. Ми надихнулися й вирішили зануритися в тему світового книговидання. На жаль, не всі великі компанії готові співпрацювати із закордонними авторами, проте ми знайшли тих, хто може зацікавити українських письменників. А ще згадали про видання електронних книжок і доповнили власний список компаніями, що допоможуть підкорити світ електронної книги.


Отже, на ринку паперової книги найвпливовішими гравцями є так звана “Велика п'ятірка”. Це видавничі дома Penguin Random House, Hachette Livre, HarperCollins, Macmillan Publishers та Simon & Schuster. Всі вони мають дочірні компанії-видавництва, кожна з яких друкує літературу за певними напрямками. “Велика п'ятірка” домінує не лише за кількістю примірників у світі, а ще й видає та промотує аудіо- та електронні книжки. 


1. Penguin Random House


Річний дохід: 3,3 мільярди доларів.Відомі видавництва: Knopf Doubleday, Crown Publishing, Viking Press.Гучні бестселери останніх років: «Дівчина у потягу» Пола Гоукінза, «Оповідь служниці» й «Заповіти» Марґарет Етвуд, «Becoming» Мішель Обами.

Penguin Random House (PRH) з'явилася у 2013 році внаслідок злиття Penguin Books та Random House. Цей гігант не лише очолює “Велику п'ятірку”, а й вважається найбільшим видавничим домом у галузі. Крім перерахованих вище видавництв, він має понад 200 відділів. Що стосується фактичної статистики публікацій, PRH випускає понад 15 000 книг щорічно й реалізує близько 800 мільйонів примірників друкованих, аудіо- та електронних книг.


2. Hachette Livre


Річний дохід: 2,7 мільярдів доларів.Відомі видавництва: Grand Central Publishing, Little, Brown and Company, Mulholland Books.Гучні бестселери останніх років: «Три жінки, що зникли» Джеймса Паттерсона, «Вежа блазнів» Анджея Сапковського, романи Сандри Браун.


Hachette Livre — відомий видавничий дім Франції й одна з найвпливовіших компаній на європейському літературному ринку.  Hachette Livre належить до корпорації Lagardère й нараховує понад 150 видавництв різного профілю. Компанію офіційно заснували у 1992 році, проте до її складу входять видавництва, що працюють близько 170 років у книгодрукарстві. Свого часу одне з них навіть співпрацювало з Флобером й видало «Пані Боварі». Сьогодні HL продовжує набирати обертів та видає близько 20 000 книг на рік. Це навіть більше, ніж у PRH.



3. HarperCollins


Річний дохід: 1,5 мільярди доларів.Відомі видавництва: Avon Romance, Harlequin Enterprises, Harper, William Morrow.Гучні бестселери останніх років: «Голанський будинок» Енн Патчетт, «Нічний сторож» Луїзи Ердріч, «Татуювальник з Освенцима» Хізер Морріс.


HarperCollins — ще один гравець із “Великої п'ятірки”, хоча статки дому значно нижчі за попередніх гігантів. HarperCollins існує з 1989 року, коли декілька великих видавничих компаній об'єднались в одну. Свою назву дім отримав він видавництва Harper & Row та Уїльяма Коллінза. Сьогодні ця компанія вважається дочірньою у корпорації News Corp і має близько 120 видавництв, більшість із яких знаходяться у США. Ще один цікавий факт про HarperCollins полягає в тому, що саме вони посіли друге місце після PRH за кількістю кращих книжок у 2018 році. Вони представили світу “Жінку у вікні” А. Дж. Фінн та «Я щезну у темряві» Мішель МакНамари.



4. Macmillan Publishers


Річний дохід: 1,4 мільярди доларів.Відомі видавництва: Farrar, Straus and Giroux, Picador, Thomas Dunne Books.Гучні бестселери останніх років: «Зрадник» Девіда Дж. Роткопфа, «З життям наодинці» Крістін Ханни, Луїзи Ердріч, «Про мене: офіційна біографія Елтона Джона» Елтона Джона. 


Macmillan Publishers належить до видавничої імперії Holtzbrinck Publishing Group. У теперішньому форматі компанія утворилася в 2015 році. Технічно не можна сказати, що левова частка доходів імперії залежить від Macmillan, проте цей видавничий дім має статус та величну історію, що почалася з середини ХІХ сторіччя. Саме Macmillan видавав таких відомих авторів, як Льюїса Керрола, Редярда Кіплінга й Вільяма Батлера Єйтса. Сьогодні тут друкують багато фантастики й фентезі, романи, книжки від зірок та медійних особистостей. 



5. Simon & Schuster


Річний дохід: 830 мільйонів доларів.Відомі видавництва: Simon & Schuster Publishing Group, The Scribner Publishing Group, Atria Publishing Group, Gallery Publishing Group, Simon & Schuster Children's Publishing, Simon & Schuster Audio и Simon & Schuster Digital.Гучні бестселери останніх років: «Інститут» Стівена Кінга, «Сіль, жир, кислота, пал. Головні елементи гарної кухні» Семін Носрет, «Говард Стерн повертається» Говарда Стерна.


Simon & Schuster існує майже сто років. Компанію заснували у 1924 році Річард Л. Саймон та М. Лінкольн Шустер у Нью-Йорку. Перша надрукована в Simon & Schuster книга одразу стала бестселером. Це була збірка кросвордів. Після цього компанія перетворилася на багатопрофільне видавництво, яке щороку випускає понад 2000 найменувань. Зараз видавництво входить до складу медіагіганта CBS Corporation. Simon & Schuster співпрацюють зі справжніми літературними зірками. Саме вони стали першими видавцями таких авторів «втраченого покоління», як Гемінґвей та Фіцджеральд.


6. Kindle Direct Publishing (KDP)


KDP — це перше за обсягами видавництво електронних книжок, яке дає можливість самвидаву в інтернеті авторам із багатьох країн, зокрема й з України. KDP видає та продає електронні книжки, які можна читати на ґаджетах Kindle або на інших пристроях із додатком від Kindle. Компанія належить Amazon. До речі, сьогодні близько 80% завантажень англомовних електронних примірників припадає на Amazon і майже половина від цієї цифри — книжки самвидаву.


Аби розпочати співпрацю з видавництвом, потрібно зареєструватися у KDP Select. Це маркетинговий сервіс, що допомагає авторам промотувати свої книги через систему знижок. Ще він передбачає ексклюзивне поширення вашої книжки на Amazon протягом 90 днів.


Реєстрація у KDP Select також надає до вашої книги доступ підписників Kindle Unlimited та Бібліотеки для володарів Kindle, а також для членів Amazon Prime. Якщо книжку читають, автор отримає додаткові виплати за кожну прочитану підписниками сторінку.

Зазвичай KDP платить авторам роялті у розмірі від 35% до 70% від прейскурантної ціни на книжку.


7. iBooks


Apple iBooks — другий за потужністю продавець електронних книг після Amazon, що має 10% книжкового ринку в 5 провідних країнах. Також понад 40 магазинів електронних книг в інших країнах надають користувачам iBooks багато переваг. Автори можуть встановлювати різні ціни на свої книжки залежно від країни, фіксувати ціни у місцевій валюті, робити локальні знижки, пропонувати безкоштовні фрагменти для читання, тощо. 


Для публікації на iBooks автору необхідно мати пристрій Mac. Альтернативою стане використання агрегатора електронних книг. Електронний примірник книжки створюється через спеціальний додаток iBooks Author, що має багато функцій для дизайну. Apple пропонує фіксовану ставку роялті у розмірі 70% від ціни за прайсом. 

6 переглядів0 коментарів

Пов'язані пости

Comments


bottom of page