7 порад з редагування
власних текстів
Для багатьох авторів/-ок редагування — чи не найнеприємніший етап роботи над рукописом. Воно дратує, утомлює й часто викликає відчуття стояння на місці. Це багато роботи, а фактично вже хочеться відпустити цей текст і просто перепочити. Одна наша студентка навіть колись питала в Наталі, як узагалі може подобатися редагувати. І Наталі сказала: «Річ у тім, що ви не мусите любити редагувати, ви маєте просто вміти це робити. Адже правильне редагування підсилює ваші тексти, а скинути всю роботу на редакторів і коректорів усе одно не вийде, бо авторські правки важливі».
Ба більше, немає єдиного рецепта редагування текстів і, можливо, якщо опір цьому процесу занадто сильний, час спробувати інші способи вносити правки. Ми зібрали сім порад з редагування власних текстів, щоб трохи полегшити ваше життя.
1. Редагуйте все, окрім голосу.
Переставляйте абзаци місцями, викидайте або додавайте цілі сцени, змінюйте фінал, але не чіпайте вашого авторського голосу. Якщо він реалізується через повтори, сленг, іншомовні слова та конструкції, неповні короткі речення або навпаки — ускладнені й довгі, то все це має лишитися в тексті. Ви та ваш стиль важливіші за мовленнєві норми. Так, професійні редакторки нас за це сваритимуть, проте ми знаємо, про що говоримо.
2. Редагуйте абзацами, а не реченнями.
Адже основною змістовною одиницею тексту є абзац. Тому намагайтеся побачити його не як сукупність чотирьох-шести речень, а як окремий закінчений фрагмент тексту. Він має бути єдиним цілим і за формою, і змістом, має звучати зі своєю інтонацією та рухати вашу історію далі. А поправити нюанси в кожному окремому реченні вам допоможе редакторка на наступному етапі роботи.
3. Працюйте з пунктуацією як автор/-ка, а не як коректор/-ка.
Головне, щоб ваші коми, знаки оклику та три крапки передавали на письмі ваш голос або голос ваших героїв. Це саме ті авторські знаки, що не завжди збігаються з правилами класичної пунктуації. Як визначити їхнє місце? Читайте свій текст уголос і фіксуйте інтонації та паузи за допомогою знаків. Решту виправить редакторка.
4. Порівнюйте текст до та після редагування.
Для цього треба скопіювати перший варіант і зберегти його окремо. Потім ви зможете прочитати обидва варіанти тексту й зробити висновки, чи справді він став кращим. І ще. Інколи під час редагування якесь сильне речення випадає, бо більше недоречне в цьому місці. Але ви його зберегли, а значить, зможете використати деінде в рукописі.
5. Визначте, який саме спосіб редагування для вас найефективніший.
Завершити весь рукопис і потім (за кілька днів або тижнів) повернутися на початок чи редагувати минулі розділи паралельно з написанням нових. У першому випадку ви швидше отримаєте готовий рукопис. У другому — вам буде простіше спиратися на попередній розділ, адже ви вже ретельно над ним попрацювали.
6. Не бійтеся змінювати початок рукопису.
У середньому робота над книжкою триває один-два роки, тож цілком природно, що за цей час ваша майстерність зростає, а історія вибудовується ще чіткіше, і тепер ви маєте змогу почати її із сильнішого першого рядка.
7. Пройдіться за назвами своїх розділів.
Уявіть, що вони вже надруковані на сторінці «Зміст». Чи складаються вони в логічний ланцюжок? Чи підкреслює кожна назва головну думку або подію окремого розділу? Чи подобається вам, як вони пасують одна одній?
8. Більше матеріалів про письменництво в бібліотеці клубу! Покращуйте свої тексти вже зараз. Три пакети навчання: «Теорія», «Практика» та VIP.
Долучайтеся, прокачуйте свою письменницьку майстерність, отримуйте підтримку наших викладачів і спільноти в METHOD WRITING CLUB!
Comments