top of page

ЛІТЕРАТУРНІ КОНКУРСИ В УКРАЇНІ: ЯК ПРАЦЮЮТЬ ТА ЩО ДАЮТЬ НАСПРАВДІ

Фото автора: Соня ЮрченкоСоня Юрченко

Літературні конкурси — це вікно можливостей для авторів-початківців. Більшість з молодих письменників дійсно так випробовують свої сили, проте результат не завжди такий, як хотілося б, і прокинутися одного дня знаменитими виходить не у всіх. Чому так відбувається? Пропонуємо разом розібратися, чим цікаві літературні конкурси та що насправді отримує переможець.Отже, глобально літературні конкурси бувають двох типів. Перші проводяться для опублікованих творів, другі для неопублікованих і ця різниця є принциповою. «Готові» та вже видані романи, поетичні збірки, репортажі, переклади тощо номінуються на різноманітні премії, що передбачають грошову винагороду та звання лауреата для автора\авторки. Найвпливовішою державною нагородою в Україні є Шевченківська премія. Також існують конкурси, програми та гранти для видавців, що випустили певні за жанром або ж темою книги. Наразі ми поговоримо саме про конкурси, що відзначають кращих серед авторів неопублікованих творів, адже саме вони здебільшого відкривають нові імена та корисні для початківців.



Які існують літературні конкурси?


Систематизувати конкурси можна за багатьма ознаками. Більшість конкурсів обирають роботи саме певного жанру чи присвячені окремій темі, мають місце й вимоги щодо об'єму творів.


Наприклад, конкурс творів у жанрі фантастики та фентезі «ФантФест», «Коронація слова», що має номінації за жанрами, конкурс сучасних любовних романів «Кохання не купити»,  літературний конкурс для казкарів від «Наш Формат» та інші. Щодо теми, цікавий формат пропонує конкурс історичних оповідань «ProМинуле», де щороку обирають окрему історичну добу для написання текстів. Умови участі у більшості конкурсів передбачають, що надіслані рукописи раніше або не публікувалися зовсім, або ж не більше певної частки твору. Це також зазначено у вимогах.Найчастіше строки подання на конкурс дозволяють написати невеликий прозовий твір спеціально для участі, навіть якщо ви почули про конкурс уже на початку реєстрації учасників. З романами картина інакша: або ви надсилаєте те, що є, або ж досконало вивчаєте вимоги, твори переможців останніх років, склад журі та готуєтесь взяти участь заздалегідь.


Ще один критерій, за яким поділяються конкурси, — це вік учасників. Як правило, «дорослі» конкурси відокремлені від «дитячих», «підліткових» та «студентських».



Хто проводить літературні конкурси?


В Україні літературні конкурси проводять видавництва, онлайн-платформи, фонди, громадські організації, приватні особи спільно з державними установами, наприклад, з Українським інститутом національної пам’яті, музеями тощо. Також існують міжнародні конкурси спільно з культурними організаціями з ЄС, Канади, Ізраїлю та інших країн. Деякі конкурси проводяться понад 10-15 років, деякі — одноразово. Останні найчастіше присвячені певній даті або ж історичній постаті.Як правило, кінцевою метою конкурсів є висвітлення окремої теми, знайомство з авторами для майбутньої співпраці, налагодження міжнародних зв'язків, презентація сучасної української літератури закордоном. Отже, просування переможця у письменницькому світі не є головною задачею організаторів, тому варто відрізняти літературні конкурси від умовної «фабрики зірок».


Як взяти участь у літературному конкурсі?


Дізнатися про актуальні конкурси та строки подачі можна з реклами, на офіційних сторінках організаторів, на порталі «Літцентр». Як правило, кожен конкурс має чітко сформульовані вимоги до творів, термінів подачі, супровідних текстів. Якщо йдеться про середню та велику жанрові форми, організатори також просять надіслати логлайн та синопсис.Перед надсиланням вашого твору та супровідного листа на конкурс, перевірте ще раз, чи все відповідає технічним вимогам: об'єм, формат документа, шрифти, відступи й таке інше. У великих конкурсах, особливо міжнародних, роботу можуть дискваліфікувати саме через технічні порушення. Взагалі, намагайтеся надсилати лише ті твори, що повністю збігаються з умовами конкурсу: жанр, основна ідея, тема, об'єм, технічні характеристики. Будь-яке відхилення скорочує шанси на перемогу. Після того, як всі форми були заповнені, а текст відправлений, у більшості випадків вам надійде лист чи з'явиться вікно, що все гаразд і ваша робота потрапила до конкурсу, а от що відбувається з текстами після розгляду журі простежити майже неможливо. Виключення: конкурси з довгими та короткими списками, якими організатори діляться на офіційному сайті та сторінках конкурсу.Пам'ятайте, що журі не рецензує твори та не має пояснювати свою відмову. Зворотний зв'язок (у кращому випадку) отримують твори з короткого списку або ж взагалі лише твори переможців чи фіналістів.



Що дає перемога в літературному конкурсі?


Перемога у літературному конкурсі складається з трьох ну дуже приємних пунктів. Це визнання, яке отримує переможець, приз (грошова винагорода або матеріальний приз) й публікація твору на папері. Якщо перша умова є обов'язковою, то от інші дві різняться залежно від організаторів конкурсу. Тому про все поступово.


Визнання

Потрібно усвідомлювати, що популярність, яку дає автору перемога у конкурсі, не може бути самометою, бо її банально не вистачить, аби зробити з вас зірку. Але це однозначно спосіб заявити про себе. Адже прізвище переможця з'явиться кілька разів у ЗМІ, можливо, допис про перемогу отримає поширення на фейсбуці. Так, на перший погляд, цього замало, щоб стати зіркою, проте це відкриває переможця вузькому літературному колу. Допис про вас може привернути увагу журналістів, інших письменників, відкрити те саме «вікно можливостей». Звісно, все залежить від масштабу конкурсу, проте навіть маленька перемога — це перемога та потрібно скористатися нею на повну. Згодом, коли автор уже є відомим, участь у конкурсах, як і публікації у журналах, дозволяють уникнути відчуття, що письменник раптово виник з нізвідки й раніше ніякого відношення до літератури не мав. Тому конкурси дають той самий необхідний рядок у біографію для подальшого успіху.


Гроші

Позмагатися за значну суму грошей пропонують лише великі конкурси або ж конкурси з іноземними партнерами. Таких конкурсів небагато. Як правило, вони пропонують кілька призових місць із матеріальною винагородою. Приз за перше місце може складати 50 тисяч гривень і більше. Менш масштабні конкурси нагороджують переможців призами у розмірі від 2 до 30 тисяч гривень або ж взагалі обходяться без грошових винагород.


Публікація творів переможців

Українські видавництва, а також «Клуб сімейного дозвілля» в Україні влаштовують конкурси, де головним призом є саме публікація та продаж творів переможців. Тому, якщо ви маєте на меті саме видання на папері вашого тексту, звертайте увагу перш за все на конкурси від видавництв та міжнародні конкурси, що за умовами мають видати твори переможців закордоном.Інші організатори, зазвичай, публікують твір у себе на сайті або у періодичних виданнях, часописах, антологіях тощо. Іноді таке видання виходить раз на декілька років, іноді — після кожного конкурсу, як у випадку літературно-історичного конкурсу «ProМинуле».



Підсумуймо 


Якщо запитати мене: «Чи варто молодим авторам брати участь у літературних конкурсах?» я відповім: «Так, я впевнена у цьому».Бо, по-перше, — це досвід та виклик для самого себе. Особливо, якщо ви лише робите перші кроки й здається, що те, що ви пишете, нікому не цікаве. По-друге, будь-який конкурс — це знайомства та можливість заявити про себе, про свою творчість. Але потрібно розуміти, що взяти участь у конкурсі — це не лише відправити електронний документ поштою. Це певна робота з презентації себе як автора, презентації свого твору, взаємодія з організаторами після закінчення конкурсу. Тобто варто бути готовим докладати зусиль, особливо якщо ви пишете окремий твір із прицілом на конкретний конкурс. Ну і ще, це тренує оте золоте вміння «робити та відпускати», яке знадобиться автору, коли прийде час розсилати свій рукопис видавцям.


Не сумнівайтеся у своїх силах, пишіть! 

Перемога вже за вами :)

7 переглядів0 коментарів

Пов'язані пости

Comments


bottom of page