top of page

Як розмовляють ваші герої, або Як зробити голоси персонажів різними та впізнаваними

Фото автора: Соня ЮрченкоСоня Юрченко

Як розмовляють ваші герої, або

Як зробити голоси персонажів різними та впізнаваними


Нехай голоси персонажів відрізняються. Нехай ваші герої говорять як реальні особистості. Нехай транслюють характер через свої розмови. Нехай виражають емоції. Нехай їхні слова важать. Нехай… Нехай… Нехай…


Чули колись такі «поради» для авторів-початківців? Незрозуміло, правда? Нам також, якщо чесно. Але дякувати Богу та Джеку Грейпсу, ми сфокусовані на практиці й на тому, як саме писати репліки, щоб кожен персонаж мав свій автентичний голос. Ділимося досвідом.


картина

1. Спочатку свій голос, потім усі інші

В акторстві є така практика: спочатку ви вчитеся грати самого себе, потім — усіх інших. Ви маєте дослідити, як ви ходите, як говорите, яку поставу маєте, чи гучно смієтеся, як поправляєте волосся тощо. Ви повинні вміти віднайти в собі різні частини, стани та втілити їх на сцені. А вже потім грати когось іншого.


2. Письменницький голос

У письменництві все так само. Важливо дослідити, який саме ваш голос. Як вам притаманно будувати речення, які вони за довжиною, які слова ви використовуєте, які асоціації спадають вам на думку, як ви жартуєте й лаєтеся, що саме значить ваш розмовний синтаксис. Це допомагає дістати вправа «Пиши, як говориш». Ви сідаєте й пишете про себе, з моменту, у теперішньому часі й ні про що. За тиждень щоденних вправ ви знатимете, як звучить ваш голос, і зможете його змінювати.


3. Відбиток досвіду

Стать, вік, професія та світ навколо впливають на мовлення і в житті, і в літературі. Не бійтеся сленгу, професійних термінів, іншомовних запозичень. Не бійтеся неідеальних речень, вигуків і слів-паразитів. Це все складник живої людської мови. Спостерігайте за реальними людьми, читайте професійні форуми й спільноти, дивіться відео, де людям ставлять запитання на вулиці, нотуйте та використовуйте.


4. Як показати емоцію в тексті

По-перше, підбирайте слова, що притаманні вашому героєві за його характером та історією, а по-друге, показуйте, як він це каже. Працюйте з атрибуцією (слова автора після репліки). І тут недостатньо просто написати «сказав знервовано» чи «сказала ніжно». Покажіть, як він ходить по кімнаті під час розмови, гризе нігті, відводить погляд, дивиться на годинник тощо. Нехай ваш герой грає самого себе не тільки словами, а й усім тілом, як хороший актор.


5. Повтори рятують

Якщо вам треба написати репліку для вашого героя, а щось вона якась не така, та й узагалі на нього це не схоже, відмотайте назад, туди, де вам востаннє подобалося, як він говорив. Візьміть звідти кілька його слів і буквально повторіть їх у новій репліці. А потім подивіться, як там побудовані речення й чим вони відрізняються за стилем від нових. Так ви знайдете те, що загубили.


6. Працюйте зі звертаннями

Якщо хочете, щоб вашого героя впізнавали буквально з перших слів, є спеціальний прийом — нехай він якось особливо звертається до іншого персонажа. Наприклад, за прізвищем, прізвиськом або якось лагідно. Наприклад, усі називають героїню Діана, і лише тато каже на неї Ді. Одразу зрозуміло, кому належать слова: «Так і є, Ді», навіть якщо це полілог на три чи більше голоси.


7. Голос та інтонування

Працюйте з фізичним голосом. Він гучний? Приємний? Низький чи високий? Які нотки має? Ви можете прописати це в атрибуції або дати через репліки інших персонажів. Можна вказати, що герой має акцент, помиляється в наголосах, тягне якийсь звук, плутає [л] і [р] чи заїкається. Головне — дозуйте цей ефект. Навряд чи можливо, щоб кожен з п’яти-шести головних героїв чогось не вимовляв або заїкався. Тому будьте послідовними та правдоподібними.


8. Сміх і сльози

Сміх — унікальний, так само як і голос. Він вартий уваги. Він проявляє характер і стан. Пам’ятайте про це. «Він засміявся» / «вона засміялася» — це лише початок роботи над сміхом. Описуйте звук, гучність, міміку й дихання. Давайте вигуки під час сміху, якщо це пасує характеру персонажа.


Сльози. Чоловіки плачуть не так, як жінки, а жінки не так, як чоловіки, хоча трапляється, що всі ми плачемо, як діти. Кожен з ваших персонажів має свої больові точки, які викликатимуть різні сльози. Покажіть їх через звук, міміку й мову тіла.



9. Більше матеріалів про письменництво в бібліотеці клубу! Покращуйте свої тексти вже зараз. Три пакети навчання: «Теорія», «Практика» та VIP.


Долучайтеся, прокачуйте свою письменницьку майстерність, отримуйте підтримку наших викладачів і спільноти в METHOD WRITING CLUB!




 
 
 

Kommentare


bottom of page