top of page

Бібліотерапія як спосіб самостійної роботи над запитом чи пошуком рішення. Практичні вправи для самостійного виконання

Фото автора: Марʼяна БожкоМарʼяна Божко

Бібліотерапія

як спосіб самостійної роботи над запитом чи пошуком рішення.

Практичні вправи для самостійного виконання 


Бібліотерапія – це це метод психотерапії, який використовує читання та книги як основний інструмент своєї роботи. Вона спрямована на корекцію психічного стану через спеціально підібрані тексти, включаючи як науково-популярну, так і художню літературу. Цей підхід допомагає читачам ідентифікуватися з персонажами, переживати їхні емоції. Це сприяє вирішенню внутрішніх конфліктів, особистісних проблем та покращенню настрою.


Види бібліотерапії:

  • клінічна бібліотерапія застосовується кваліфікованими фахівцями у терапевтичних умовах для лікування конкретних психологічних проблем;

  • розвиткова бібліотерапія використовується вчителями або батьками для підтримки емоційного та соціального розвитку, допомагаючи дітям підготуватися справлятися з потенційними труднощами.


Загалом, бібліотерапія є ефективним інструментом у психологічній практиці, яка сприяє особистісному зростанню та емоційному благополуччю через взаємодію з літературою.


Бібліотерапія в арт-терапії використовується як засіб для роботи з метафорами, символами та особистими асоціаціями, що виникають під час взаємодії з текстами. 


Основні способи її інтеграції:

  • ілюстрування тексту – створення візуального образу на основі уривку з книги або власного тексту;

  • колаж із цитат – поєднання літературних уривків із візуальними елементами (малюнками, фотографіями);

  • перформанс за текстом – інсценування уривків з книги для проживання історії на емоційному рівні;

  • малювання емоцій після читання – учасники зображують відчуття, що виникли під час або в процесі читання.


Практичні вправи для самостійного виконання


Перед початком роботи сформулюйте запит чи проблему, над якою ви хотіли б попрацювати. Запишіть її. Оберіть книжку, з якою ви хотіли б у цей момент працювати. Це може бути як улюблена книжка, так і книжка, яку ви зараз читаєте, чи й навіть випадкова книжка з вашої книжкової полички. 


Вправа «Полювання на слова» 

Відкрийте книжку на випадковій сторінці. Оберіть 15 слів, які привертають увагу. Підкресліть їх або запишіть у блокнот. Напишіть текст з моменту, про себе, від «Я», використовуючи ці слова в тексті. Всі ці слова мають бути використані в тексті. Рід, число та форму слів можна змінювати. 


Запитання для аналізу: про що для вас цей текст? Чим він може бути корисний для вирішення вашого запиту? Як ви думаєте, чому саме ці 15 слів привернули вашу увагу? Яке зі слів найбільше подобається і яке викликає відразу? 


Вправа «Шифр» 

Відкрийте книжку на випадковій сторінці. Оберіть будь-який абзац (або третину сторінки приблизно, якщо абзац займає всю сторінку). Складіть із слів цього абзацу текст із абсолютно інакшим значенням, але змістовний та логічний. Ви можете викреслювати слова, міняти слова місцями, змінювати форму чи рід слова, але не можете додавати нові слова. 


Запитання для аналізу: про що для вас цей текст? Якби це було послання для вас, то які важливі моменти воно б підсвітило?


Вправа «Дія»

Відкрийте книжку на випадковій сторінці. Випишіть всі дієслова, які там є. 


Запитання для аналізу: скільки дієслів ви виписали? Чи є ті, які повторюються? Які з цих дієслів мотивують вас, а які лякають? До яких дій із цього списку ви готові? Чи є щось, що ви хочете зробити вже зараз? 


Ключ до вправи «Дія»: дієслова – це про нашу готовність діяти і втілювати плани. Тому додатково можете проаналізувати свої дієслова ще й за контекстом (вони про реальні фізичні дії чи вони про думки та планування). 


В якості розваги згадайте і про улюблену гру всіх читачів – гадання на книжках ☺ 


 
 
 

Пов'язані пости

Внутрішні опори особистості: визначення та побудова, важливість у контексті письменництва, практичні вправи для самостійного виконання

Внутрішні опори допомагають людині:   - залишатися стабільною у стресових ситуаціях;   - уникати залежності від зовнішніх обставин чи схва

Comments


bottom of page