Творча ідентичність: визначення, особливості, впливові чинники
- Марʼяна Божко
- 15 квіт.
- Читати 2 хв
Творча ідентичність: визначення, особливості, впливові чинники
Творча ідентичність – це складова особистої ідентичності, яка відображає те, наскільки людина сприймає себе як творчу (творця) і наскільки вона відчуває право і потребу творити. Це виключно внутрішнє переконання, якому не потрібні зовнішні підтвердження.
Для творчої людини творча діяльність є:
вагомою та значною частиною життя;
автентичним способом самовираження;
одним із джерел сенсу життя.
Основні риси творчої ідентичності:
відчуття приналежності до творчої діяльності;
усвідомлення свого авторського голосу;
поєднання внутрішньої мотивації та особистої історії.
Творча ідентичність формується через досвід, саморефлексію, зіткнення з соціумом, зіткнення з внутрішніми та зовнішніми конфліктами. Вона може бути приглушена, втрачена, віднайдена.
Чинники, що впливають на формування та розвиток творчої ідентичності
Дитячий досвід та первинне віддзеркалення: дитина формує образ себе як «творчої» або «не творчої» на основі реакцій значущих дорослих (заохочування, похвала, критика, спільний досвід, заборона). В психоаналітичному підході (Д.Віннікот) окрему увагу приділяють грі: якщо дитині дозволяють грати вільно, без осуду – це формує відчуття «Я можу творити, не втрачаючи нічого та не втрачаючи себе»; якщо гра блокується, забороняється, нелогічно та непередбачувано змінюються правила – це блокує здатність та бажання творити.
Вікові кризи (дитячі, підліткові, дорослі) та періоди значущих трансформацій (переїзд, втрата, материнство, шлюб, розлучення, війна, природні катаклізми та інше) актуалізують АБО пригнічують творчість. Ці періоди – важливий час для переоцінки життєвих принципів, цінностей, бажань та потреб.
Когнітивні установки: за теорією Керол Двек (Теорія фіксованого та гнучкого мислення) люди з гнучким типом мислення (ті, хто вірить у можливості розвитку) частіше ідентифікують себе як творчі.
Культурні та соціальні установки: письменниками народжуються; всі музиканти – залежні та в депресії; без таланту неможливо творити; де народився, там і пригодився та ін. Як правило, ці та інші подібні фрази звучать з дитинства і впливають на формування творчої ідентичності.
Психологічні бар’єри на шляху до інтеграції творчої ідентичності:
внутрішній критик (джерело – батьки, вчителі, соціум);
синдром самозванця («Мене як письменника недостатньо»; «Мене скоро викриють як несправжнього письменника»);
страх успіху;
сором як основне почуття, що блокує творче самовираження.
Що дає інтеграція творчої ідентичності:
письмо перестає бути завданням і стає способом бути собою;
знижується рівень самокритики;
відновлюється відчуття «потоку»;
творчість стає частиною цілісної особистості.
Творча ідентичність – це внутрішній вибір та переконання, йому не обов’язково мати зовнішні підтвердження у вигляді опублікованих книжок, перемог на конкурсах та відгуків читачів. Це прийняття того факту, що творити – частина вашої особистості.
Марʼяна Божко
Commentaires