Письменник – це така сама робота, як і офіс-менеджер, бариста чи юрист. Чим швидше письменник прийме цей факт, тим легше йому буде організувати творчий процес.
Як і будь-яка інша діяльність, письменництво потребує рутини, дисципліни, часу, сил та енергії. А ще бажання писати, мотивації писати, настрою писати, натхнення, ідей та сил все це реалізувати.
Планування – важлива частина роботи як над великою формою, так і над короткою прозою. Адже ця діяльність у будь-якому разі потребує якісного виконання. І якщо запланувати та внести в календар письменницькі години/дні може бути не складно, то дотримуватися цих графіків творчим людям буває непросто. Саме тут в нагоді можуть стати різноманітні письменницькі ритуали.
Письменницькі ритуали – це як правило невеликі та швидкі дії, котрі мають на меті допомогти автору розпочати роботу над текстом. Вони налаштовують автора, підтримують його та «відкривають портал» у творчість. А якщо перефразувати це мовою психології, то ритуали допомагають створити психологічний комфорт та налаштувати мозок на творчий процес.
Ці ритуали можуть бути як маленькими (запалити свічку, заварити чорний чай, нанести краплю улюбленого парфуму на шию тощо), так і більш складними (переодягання, підготовка робочого столу, налаштування комбінації світла та музики тощо).
Що цікаво, регулярність письма теж є письменницьким ритуалом. Якщо, наприклад, щосереди, щоп’ятниці та щонеділі з 11:00 до 12:15 сідати за роботу над текстом, мозок буде сприймати це як заздалегідь заплановану гру. А вже через три-чотири тижні ця гра перетвориться на стійку, корисну звичку писати регулярно.
Про що важливо пам’ятати: творчий процес абсолютно унікальний. Те, що працює для одних авторів, може не працювати для інших. І це нормально.
Не бійтеся експериментів. Не бійтеся пробувати те, чого раніше ніколи не робили. Додавайте до своєї звичної розпланованої рутини емоційні компоненти, як то зелені свічки в білих підсвічниках, які горять протягом ваших робочих годин над текстом, чи червона помада на губах, чи письмо на підлозі, бо так часто показують у фільмах).
Згадайте, що вам подобається? Що ви давно хотіли спробувати? Що нового ви хотіли б додати до свого життя? Яку письменницьку ідилію ви уявляєте, коли чуєте «письменник працює над рукописом»? Яким ідеальним письменником ви бачите самі себе? Що вже зараз ви можете зробити/спробувати/дозволити собі додати до власної письменницької рутини?
Ось кілька цікавих ритуалів та звичок, які мали відомі письменники:
Ернест Гемінгвей часто писав стоячи за високим столом, а також мав денну норму в 500 слів та фіксував свій прогрес;
Чарльз Діккенс ходив на довгі піші прогулянки перед письмом, щоб зібрати та структурувати думку. Його робочий стіл був в ідеальному (для нього, звісно) порядку;
Вірджинія Вульф надягала спеціальний «робочий» халат, який відразу налаштовував її на робочий процес;
Джеймс Джойс та Трумен Капоте писали в ліжку чи на дивані;
Агата Крісті під час роботи над рукописами пила чай та їла печиво;
Джек Керуак читав молитву перед тим, як почати писати.
Стівен Кінг має щоденний графік письма, денну норму сторінок та фіксує свій прогрес.
Також ви точно чули про письменників, які для роботи над текстом повністю перевдягаються чи роздягаються повністю, роблять макіяж, ходять на творчі побачення чи пишуть виключно в орендованих квартирах тощо.
Не має значення, як саме і завдяки чому ви будете підтримувати свій творчий процес та прогрес. Головне – пам’ятайте, що писати регулярно не завжди легко. Не чекайте натхнення. Навчіться самостійно підтримувати себе та своє прагнення писати.
Comments